Lazer Lens Nedir?

Lazer Lens Fiyatları

Lazer lens fiyatları hakkında detaylı açıklamalara başlamadan önce, lazer kesim makinelerinin çalışma prensibi hakkında kısa bilgi vereceğiz. Lazer makinelerine verilen elektrik, lazer güç kaynağı yardımı ile lazer tüpünün ateşlenmesini sağlar. Co2 lazer tüpünden çıkan lazer ışınının çapı yaklaşık olarak 10 mm’dir ve 3 adet lazer aynası yardımı ile kesim kafasına kadar taşınır. Lazer kesim kafasında bulunan lazer mercek yardımı ile 10 mm çapındaki lazer ışığını en hassas şekilde odaklanır ve kaliteli kesim işlemi başarı ile gerçekleştirilir.

Lazer Lens Mercek - Lazer Makinesi Lens - Karbon Lazer Lens Fiyatları
Lazer lens, lazer odaklama lensi, cnc lazer lens fiyatları, lazer lens fiyatları, lazer makinesi lens, lazer lens temizleme, lens fiyatları, lazer mercek

Lazer Lens Çeşitleri Nelerdir?

Lazer kesim makinelerinde kullanılan lensler, bir diğer adı ile lazer mercekler, çaplarına ve odak mesafelerine göre farklılıklar gösterirler. Lazer makinenizde bulunan yuvaya göre çapları belirlenir. Kumpas yardımı ile lazer merceğinizin çapını bulabilirsiniz. Lazer lens odak mesafesi ise; lazer kesim kafasında bulunan mercek yuvasından, kesim yapmak istediğiniz malzeme arasındaki ölçülen mesafedir. Bu iki bilgi dikkate alınarak lazer lens ölçülerini bulabilirsiniz.

Lazer Lens Odak Mesafesini Nasıl Bulabilirim?

lazer lens odak uzaklığı nasıl bulunur

Yukarıda anlattığımız bilgiler göz önünde bulundurularak, bazı örneklerle ilerleyelim. Örneğin lazer merceğiniz ile malzemeni, arasındaki mesafe 50.8 mm olsun.1 inç=25.4 mm olduğuna göre lazer lensinizin odak mesafesi 2inç’dir. Lazer lensin çapını da ölçtüğünüzde sipariş vermeniz çok kolaylaşacaktır. Örneğin; 20 mm 2 inç lens demeniz, tarafımızdan kolaylıkla anlaşılacaktır.

Lazer Lens Boyutları Nelerdir?

Lazer kesim makineleri üzerinde genellikle 1.5″, 2″, 2.5″, 3″ ve 4″ lazer lensler tercih edilir. Çapları genel olarak 19 mm ve 20 mm’dir. Bu bilgiler ışığında lazer lensi kolay şekilde sipariş edebilirsiniz.

Lazer Lens Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni bir lazer kesim makinesi satın alacağınız zaman dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri lazer lens seçimidir. Lazer lens seçerken, ürün kaplamasının yüksek kalitede olmasına ve odak hassasiyetinin yüksek olmasına özen gösteriniz. Ucuz lens tercihleri, lazer makinesi verimini %50 ye kadar düşürebilmektedir. Bir diğer önemli husus ise kesmek istediğiniz malzeme kalınlığıdır. Malzeme kalınlığı arttıkça, lazer lens odak mesafesini artırmanız gerekmektedir.

Lazer Lens Fiyatları Nedir?

Lazer lens fiyatları çap ve odak mesafesine göre değişkenlik göstermektedir. Kısaca;
1.5 “, 2″, 2.5” (20 mm) lazer lens fiyatı = 50 $
3″, 4″ (20 mm) lazer lens fiyatı = 80 $
5″ (50 mm) lazer lens fiyatı = 500 $

Lazer Makine Lensi Garantisi Var Mı?

Dünya genelinde optik elemanlar için garanti yoktur. Fakat kaplama hatalarına karşı Parlak Lazer Teknoloji 1 hafta içerisinde oluşacak sorunlarda iyi niyet garantisi olarak ücretsiz değişim yapmaktadır. Bu iyi niyet garantisi içerisine çatlama ve kırılmalar dahil değildir. Oluşabilecek üretim hataları sebebiyle garantili lazer lens satışımız mevcuttur.

Cnc Lazer Lensi Nasıl Temizlenir?

Lazer makinesinde bulunan lensi temizlerken çok dikkatli olmalısınız.
1-Temizleme işlemine başlamadan önce, temiz ve düşme tehlikesi olmayacak bir alan belirleyiniz.
2-Daha sonra lazer makinenizdeki lensi sökünüz ve bu belirlediğiniz alana getiriniz. 3-Lazer lensin çizilmesini önleyecek bir temizleme kâğıdı (gözlük silme bezi olabilir) ve saf alkol ile lensi temizleyiniz.
4-Dikkatlice yuvasına oturtunuz. Lazer merceğinin yuvada sallanmaması için sıkıştığından emin olun.
5-Lazer lensin yuvada hareket etmediğinden emin olduktan sonra, yerine takip kesim işlemine başlayabilirsiniz.

Lazer Lens Yönü Var Mı?

Evet, lazer lensinize dikkatlice baktığınızda bir bombe göreceksiniz. Bu bombe, lazer ışığının geldiği yöne, yani takıldığında yukarıya bakmalıdır.

Lazer Lens Nasıl Takılır?

Lazer lensin yüzeylerine temas etmeden, kenarlardan tutarak bombe yukarı bakacak şekilde mercek yuvasına oturtulur ve sıkıştırılır. Lazer merceği, yuvada kesinlikle oynamamalıdır. Oynaması halinde çizgilerde titreşimler meydana gelir.

Lazer Lens Ayarı Nasıl Yapılır?

Nozzle un ucuna bir bant yapıştırılır ve çok düşük güçlerde lazer atışı gerçekleştirilir. Bant üzerinde ufak bir nokta oluşur ve bu noktanın nozzle in tam ucundan çıkması sağlanır.

Lazer aynaları lazer lens ile benzer özellikler taşır. Lazer lens odaklamaya, lazer ayna ise yansıtmaya yarar. Yukarıda verilen bütün bilgiler CNC lazer aynaları içinde geçerlidir.

Lazer Lens Fiyatları konulu blog yazımız oluşturulurken.

**https://tr.wikipedia.org/wiki/Mercek adresinden çeşitli bilgiler alınmıştır.