çift kafa lazer makinesi

Lazer Kesim Makinesi Nasıl Yapılır?

Lazer kesim makinesi nasıl yapılır? Lazer kesim makinesi elektrik-elekronik, optik ve mekanik parçaların bir araya getirilmesiyle oluşur. Lazer kesim makinesi yapımıyla ilgili detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizlere; lazer kesim makinesinin ana yapı taşlarından bahsedeceğiz. Bunlar lazer kontrol sistemi, lazer makinesi optik sistemi ve lazer makinesi mekanik sisteminden oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlere lazer kesim makinesi nasıl yapılır? Lazer kesim makinesi kontrol kartı ve bağlantı şekliyle ilgili bilgilendireceğiz.

Lazer Kesim Makinesi Kontrol Kartı

Lazer makinesinde kullanacağımız kontrol kartları iki ayrı üreticiye ait olabilir. Bu kontrol kartlarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Öncelikle kullanım kolaylığı ve kalitesini kanıtlamış bu iki markayı tanıyalım. Ruida ve Trocen lazer kontrol kartları birbirlerine çok benzemektedir. Küçük farklılıklar haricinde görsel ve yapısal olarak ikisine adapte olmak kolaydır.

Lazer Kesim Makinesi Kontrol Kartı Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Ruida Bağlantı Şeması

Ruida kontrol kartı bağlantılarını yaparken tüm bağlantılara dikkat edin. Basit bir hatanız ciddi yaralanmalara ve zaman kayıplarına sebebiyet verebilir.

Ruida Lazer Kontrol Kartı

Ruida lazer kontrol kartı şeması aşağıda verildiği şekilde bağlantı yapılmalıdır. Bu bağlantı şemasına uygun şekilde tüm bağlantıları yapılmalıdır.

Ruida Bağlantı Şeması
Ruida lazer kontrol kartı bağlantı şeması nasıl yapılır?

Trocen Lazer Kontrol Kartı

Trocen lazer kontrol kartı şeması aşağıda verildiği şekilde bağlantı yapılmalıdır. Bu bağlantı şemasına uygun şekilde tüm bağlantıları yapılmalıdır.

Trocen lazer kontrol kartı bağlantı şeması
Trocen lazer kontrol kartı bağlantı şeması nasıl yapılır?

Lazer Su Soğutma Sistemi

Lazer makinesi su soğutma sistemi sayesinde lazer kesim makinemiz uzun süre endüstriyel üretimlere uygun şekilde çalışabilir. Lazer cam tüplerin çalışma esnasında soğutulmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple lazer tüpü soğutulması amacıyla su akışı ve gaz soğutma ile birlikte çalışan lazer su soğutma sistemi kullanılır.

Lazer tüp su korumasının lazer makinesi su soğutma ünitesi üzerinden alınması

Su koruması lazer su soğutma ünitesi üzerinden alındığında daha avantajlıdır. Örneğin lazer su soğutma sistemi çeşitli koruma fonksiyonlarına sahiptir. Bunlar;
1-Su akış var/yok kontrolü
2-Yüksek su sıcaklığı kontrolü
3-Düşük su sıcaklığı kontrolü
4-Ortam sıcaklığı kontrolü

Lazer tüp su korumasının su akış okuyucu sensor üzerinden alınması

Lazer tüpünü korumak adına kullanılan su akış sensörü ise sadece su akışının var/yok durumunu kontrol etmektedir.

Lazer Güç Kaynağı ve Lazer Tüp Bağlantısı

Lazer kesim makinesi güç kaynağı bağlantısı yapılırken 220V besleme hattı topraklama ile birlikte verilmelidir. Sonrasında lazer tüpün çalışmasını sağlayan kontrol kısmı üzerinde bulunan bağlantı şekli aşağıdaki bağlantı şemasında verilmiştir.

Lazer Tüp ve Güç Kaynağı Bağlantısı
Lazer Tüp ve Güç Kaynağı Bağlantısı


Lazer power supply bağlantısı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli bağlantı lazer tüpünü koruyacak olan water protection WP (su koruma) bağlantısıdır.

Lazer Kesim Makinesi Ayna ve Kafa seti

Optik ürünlerin yerleştirilerek lazer ışığını, malzemenin kesileceği lazer tablasına ulaştırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Lazer Kesim Makinesi Optik seti

Optik set üç adet ayna ve bir adet mercekten oluşmaktadır. Lazer aynaları lazer ışığını lazer kesim tablasına yansıtmakta kullanılır. Lazer merceğiyse lazer ışığını odaklar ve lazer kesim işlemi yapılmasını sağlar.

Lazer Kesim Makinesi Işın Ayarı Nasıl Yapılır?

Lazer Kesim Makinesi Işın Ayarı Nasıl Yapılır?

Lazer tüpü çıkışından sonra ışın aynaların ortasına oturtularak lazer kesme kafasına kadar yönlendirilir. Lazer kesme kafasına yansıtılan lazer ışığı lazer lensin tam ortasından çıkartılarak lazer kesim ışın ayarı tamamlanır. Görsel olarak nasıl yapıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz.